אמינות | מקצועיות | זמינות
עורך דין ליאור ביבי

מהי צוואה הדדית?

כתיבה של צוואה היא מלאכה חשובה ומשמעותית מאוד לעתיד הנכסים של כותב הצוואה. מדובר במסמך משפטי חשוב מאוד שאמור לגלם את כל רצונותיו של כותב הצוואה, בהתחשב בסיטואציות חברתיות ומשפחתיות שבהן הוא נמצא.

לעיתים, צוואות יכולות לעורר מתחים רבים בין היורשים השונים, ובייחוד בכל הנוגע לאופן חלוקת הירושה ובסיטואציות שבהן לא כל היורשים קיבלו ירושה שווה. המוסד המשפטי של צוואה הדדית מגיע בעיקר על מנת לסייע לבן או בת הזוג של כותב הירושה על מנת למנוע מצבים שבהם בעקבות מימוש הירושה האלמן ימצא עצמו ללא כלום – לכן, חשוב להעזר בעורך דין צוואה הדדית.

מדוע לכתוב צוואה הדדית?

צוואה הדדית, לפי סעיף 8 לחוק הירושה הישראלי, היא כתיבת צוואה המסתמכת על צוואה נוספת. למשל, במסגרת כתיבה של צוואה הדדית, יכול לקבוע כותב הצוואה כי ירושתו תעבור ליורשיו רק לאחר שבת זוגתו נפטרת גם היא.

כפי שניתן להבין מן הדוגמא הזו, הצוואה הדדית היא מימוש של עקרון הגיוני ובסיסי – כאשר אני הבעלים של נכסים מסוימים, אני יכול לקבוע כיצד הם ימומשו, לכן, אם אהיה מעוניין להתנות את מימושם אוכל לעשות זאת. כפועל יוצא, גם אם למשל בוחרים בני זוג לייצר צוואה הדדית, יכול בן הזוג להגביל את השימושים שיכול בן הזוג לעשות בנכס. לדוגמה, אם מדובר על דירת מגורים, יכול בן הזוג לקבוע שעל אף שיורשיו יוכלו לרשת את הדירה לאחר מות בת הזוג, שבת הזוג לא תוכל למכור את הדירה. 

צוואה הדדית
עורך דין צוואה הדדית – מתי נזדקק לו?

כיצד מפקידים צוואה הדדית?

צוואה הדדית נרשמת באופן דומה לרישומה של צוואה רגילה אצל רשם הירושות במשרד המשפטים, עם זאת, דרושה נוכחותם של שני הצדדים בצוואה ואת המסמכים השונים שמוכיחים זאת – למשל, אם מדובר על צוואה הדדית בין בני זוג, שני בני הזוג דרושים להגיע עם המסמכים שמזהים אותם.

מהו הליך השינוי של צוואה הדדית?

לעומת צוואות רגילות, שניתן לשנות בקלות יתרה יחסית, בצוואות הדדיות, אינטרס ההסתמכות של צד נוסף הוא גדול ומשמעותי באופן אינהרנטי ולכן בחוק הירושה קבועים תנאים קשיחים יחסית לאופן שבו ניתן לבטל את הצוואה ההדדית.

ראשית, אם שני בני הזוג עדיין בני החיים, צריך למסור הודעה בכתב על בטלותה לצד השני, ככל שישנו ביטול של צד אחד, באופן אוטומטי ישנו ביטול גם של הצד השני של הצוואה. הרעיון הוא שככל שהצוואה כבר לא הדדית, גם השנייה, שנכתבה מתוקף הדדיות בטלה.

שנית, ככל שאחד מבני הזוג מת, ישנם שני מצבים, האחד הוא לפני חלוקת הירושה והאחר הוא לאחר חלוקת הירושה. הרעיון הכללי הוא שיש להשיב את הירושה או את שוויה הכלכלי.

על מנת לכתוב צוואה הדדית טובה ותקפה, יש להיעזר בעורך דין שמתמחה בסוג זה של צוואות. עורך הדין ליאור ביבי הוא בעל ניסיון עשיר בצוואות מסוג זה, תוך שירות אדיב ומקצועי.

*האמור לעיל הינו לצורכי אינפורמציה בסיסית, ואיננו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.*

אם התעניינת בעורך דין צוואה הדדית, לפנייך נושאים דומים:

לפרטים נוספים ולתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד ליאור ביבי,
אתם מוזמנים ליצור קשר באמצעות האתר או במס': 0544-344-399.